Tere tulemast Mulgimaale!

Parem ütessa kõrda mõõta, ku ütessa kõrda tetä!
Tahad latva ronide, akka tüvest pääle!

Uudised

Mulgimaa Peremäng valmistub suveks ja ootab liituma uusi mängupunkte ja peresid

30. jaanuar 2020

Sobid mängupunktiks, kui oled nõus oma külamaja, ettevõtte, talu uksed lahti hoidma mängupäeval kell 12.00 - 18.00 selle eest raha võtmata. Küll aga võid müüa kohalikku kaupa, teha vahvaid töötubasid jms.
Kõigile mängupunktidele on mõeldud üks ühine kokkusaamine 27.- 28. märtsil (koht täpsustub), kus saame omavahel tuttavaks ja tutvustame mängu põhimõtteid. Mõtleme
koos, milliseid tegevusi tahame külastajatele pakkuda, ja õpime rääkima oma lugusid.

Seekord otsib peremäng ka peresid, kes oleks nõus mängupäeva õhtul külalisi võõrustama.                                                                                                                            Sobid külalispereks, kui sulle teeb rõõmu külaliste vastuvõtmine oma perre (mängupäevadel alates 18.00), et koos midagi huvitavat teha - kodused toimetused,
jalutuskäigud, jutuajamised jne. Vastuvõtutasu on sinu enda kujundada.
Ka külalisperedele korraldame ühise info- ja koolituspäeva, kus käime läbi erinevaid teemasid: oma tegevuse planeerimine, tutvustamine, lugude rääkimine jne.

Sellel aastal on igal kihelkonnal oma mängupäev.
14. juuni - Halliste kihelkond (piirkonnajuht Anneli Pälsing )
27. juuni - Tarvastu kihelkond (piirkonnajuht Aili Anderson)
4. juuli - Helme kihelkond (piirkonnajuht Ilona Tiigi)
21. august - Karksi kihelkond (piirkonnajuht Anneli Anijärv)
5. september- Paistu kihelkond (piirkonnajuht Külli Allikvee)


Rohkem infot leiad Mulgimaa Peremängu FB lehelt.

Peakorraldaja: Jaanika Toome
Viljandimaa Arenduskeskus
Kodanikeühenduste konsultant
Tel 5788 0245 ja 433 0446
jaanika.toome@viljandimaa.ee

Mulgimaa tutvustab end messidel Riias ja Tallinnas
 

30. jaanuar 2020

Mulgimaa on stendiga esindatud Riias messil Balttour 31.01.-02.02.20 ja Tourest messil Tallinnas 7.02.-9.02.20.

27. rahvusvaheline turismimess Balttour toimub 31.01.-02.02.2020 Riias rahvusvahelises Kipsala messikeskuses. Messil on esindatud järgmised Mulgimaa tooted: Mulgi Krõpsud, Mulgi Pruulikoja õlu, Chaga Health eliksiir, Bodyfood toidupulbrid, Pajumäe Talu piimatooted.

Mulgi märgi kandjate read said täiendust

24. jaanuar 2020

MTÜ Mulgimaa Arenduskoja juhatus andis välja järjekordsed Mulgi märgid kohalikele ettevõtjatele. Seekord pälvisid Mulgi kvaliteedimärgi kolm ettevõtet - Mulgi vallast OÜ Morna talu ja OÜ Kirnu/Popsi köök ning Tõrvas tegutsev OÜ Chaga. 

Mulgi peole saab hoogu anda

21. jaanuar 2020

Kuues Mulgi pidu "Mia ja sia ütenkuun" toimub Karksi pargis 30. mail 2020. Nüüd saab iga soovija Hooandja keskkonna kaudu peo läbiviimist toetada:https://www.hooandja.ee/projekt/vi-mulgi-pidu  

Raha saab annetada kuni 15. märtsini ja kogutud raha eest renditakse videotehnika ja suur ekraan, mille abil näeb publik paremini laval toimuvat. "Soovime olla nähtavad ja jäädvustada toimuvat tänastele ja ka tulevastele põlvede," ütles VI Mulgi peo projektijuht Kai Kannistu.

Pidu algab teise Mulgi söögi festivaliga, toimub suur laat ja laval pääl astuvad üles külalised Setumaalt, Võrumaalt, Kihnust. Huvilisi ootavad õpikambrid, lasteala ja palju muud põnevat.

VI Mulgi peo kontsert algab kell 14 rongkäiguga, kuhu on oodata 1500 lauljat, tantsijat ja muusikut. Peo kavva on planeeritud nii esinemised kui kollektiivide ja publiku kooslaulmised ning -tantsimised. Kohapeal on võimalik pidu toetada ostes loteriipileteid ja osaledes suures loosirattas.

Kes soovib oma kollektiivi Mulgi peole registreerida, saab teha seda siin https://forms.gle/Jfy4t9L1UvAU6KZh7 kuni 1. märtsini 2020.

 

Mulgi Kultuuri Instituut kutsub üles kasutama mulgikeelseid nimesid

06. jaanuar 2020

Mulgi Kultuuri Instituut kutsub ettevõtjaid, asutusi, väiketootjaid ja teisi huvilisi üles panema oma ettevõttele, ärile, tootele või üritusele mulgikeelne nimi või pealkiri ja pakub seejuures keelenõu.

Mulgimaa uhkus 2019 on Ilmar Kõverik

05. detsember 2019

Foto: Kaire Kannistu

Ilmar Kõverik on sündinud 23. veebruaril 1951. aastal Tõrvas Mulgimaal. Töötades juba 25 aastat Tõrva kirik-kammersaali juhatajana võib tema missioonitundest kantud ettevõtmisi Eestile tervikuna eeskujuks seada. Tõrva kirik-kammersaal on mitmekülgne kultuurikeskus, kus lisaks 35–40 kontserdile aastas korraldatakse veel loenguid, aktusi, konverentse, kunstinäitusi.

Juba aastaid  on toimunud Ilmari eestvedamisel loodusfestival „Las jääda ükski mets“. Ilmar Kõveriku elutööks võib pidada Helme kihelkonnast pärit tuntud inimeste elu ja loomingut tutvustava üritustesarja „Juured. Tuntud inimesi Helme kihelkonnast“ algatamist ja läbiviimist alates 2000 aastast. Nende 19 aasta jooksul on toimunud üle 200 kohtumise.  

Nimetatud tegevust võib käsitleda kui Helme kihelkonna vaimse keskkonna kujundamist ja loodus- ja pärandkultuuri kaitsmist. Ilmar Kõverik on toonud kohtumistele kirjanikke, kunstnikke, teadlasi ja nende järeltulijaid, hoides sellega nende sidet juurtega ning andes palju huvitavat teavet kohalikule rahvale.

Nii „Juurte“ üritused kui ka huvitavamad kontserdid kirik-kammersaalis ja olulisemad loodusnädala üritused on jäädvustatud DVDplaatidele. Ilmar Kõverik on loonud ka Tõrva Kirik-kammersaaali raamatukogu, kus on võimalik tutvuda „Juurte“ sarja inimeste kirjutatud või neid puudutavate raamatute ja DVD filmidega ning sarjas osalenute fotodega.

Ilmar Kõverik on tuntud ka suurepärase fotograafina, kes liigub nii kirik-kammersaalis kui mujal Mulgimaal ikka, fotoaparaat kaelas, et jäädvustada erinevaid kultuurisündmusi ja inimesi.

Ilmar Kõveriku suhtumist oma töösse iseloomustab tema enda lause : „Et väike koht saaks suureks, mitte ainult rahva arvult, vaid ka vaimult, selleks kultuuriasutused ja nende töötajad ju ongi“.

Ilmar Kõverik on pälvinud mitmeid kõrgeid tunnustusi:

2008. aastal Valgamaa teenetemärk;

2010. aastal Muinsuskaitseameti parima muinsuskaitsja tunnustus;

2011. aastal Valgetähe teenetemärk, Valgamaa kultuuripärli aunimetus;

2013. aastal Valgamaa pärandihoidja elutöö sõlg;

2015. aastal Tõrva linna Mari Kulli nimeline kultuuripreemia.

Ka ETV saade "Prillitoos" tegi lõigu Ilmar Kõverikust https://etv.err.ee/1019687/prillitoos

Mulgi Kultuuri Instituut annab Mulgimaa Uhkuse auhinda välja alates 2012. aastast. Auhinna eesmärk on tunnustada inimesi või organisatsioone, kes oma pikaajalise tegevusega on Mulgimaa pärandihoidjad, väärtustavad mulgiks olemist ning on andnud oma panuse Mulgimaa heaks.

ERM kutsub üles osalema fotokonkursil „Minu kihelkond“
 

29. juuli 2019

Seoses viimaste kihelkonnaviitade avamisega Tartumaal kuulutas Eesti Rahva Muuseum välja suurprojekti lõppu tähistava fotokonkursi „Minu kihelkond“.

Fotokonkursile „Minu kihelkond“ on oodatud fotod aastatest 2018–2020, mis kujutavad kihelkonnaelu nüüdisajal nii pidu- kui ka argipäeval, nii suvel kui ka talvel, kajastades kihelkonna iseärasusi. Fotosid saab konkursile esitada kuni 1. märtsini 2020 ERMi pildisaatjate veebikeskkonnas Pildiait.

Viieliikmeline žürii valib konkursile laekunud fotodest välja parimad, millest koostatakse näitus.

Võitjad kuulutatakse välja 14. aprillil 2020 ERMi 111. sünnipäeval. Konkursi peapreemia on 1000 eurot. Võistluse koostööpartnerid on EV100, Laulu- ja Tantsupeo SA ning Maaleht.

Konkursi tutvustus ja statuut: www.erm.ee/et/minu-kihelkond

Kümne aasta jooksul paigaldati ERMi, Maanteeameti, EV100 programmi ja Kultuurkapitali koostöös Eesti põhi-, tugi- ja kõrvalteedele 1230 pruuni kihelkonnasilti, mis märgivad 107 Eesti kihelkonda.

Lisainfo:

Kalmar Kurs

avalike ja välissuhete juht

Eesti Rahva Muuseum

kalmar.kurs@erm.ee

tel 736 3086; 5332 6367

Mulgi märgi kandjate arv suurenes

03. juuni 2019

MTÜ Mulgimaa Arenduskoja juhatus otsustas anda välja Mulgi märgi kasutamise õigus ettevõtetele: Aaviku Marjatalu OÜ, Seedri Puukool OÜ, Maire Riit FIE, TransMovers OÜ, OÜ BodyFood.