Kuulsad mulgid

Friedrich August Saebelmann

Friedrich August Saebelmann (ka Säbelmann) 26. IX 1851 Karksi Köstrimäe – 7. III 1911 Paistu, helilooja, koorijuht ja pedagoog, Aleksander Kunileiu vend.

Helilooja silmapaistvat annet näitab tema loomingu püsimine tänaseni. Rahva suus on säilinud juba üle saja aasta “Kaunimate laulude” kõrval ka “Ema süda”, “Ellerhein”, “Helde isa taeva sees” jt.

Neist viimane, leinalaul “Helde isa taeva sees”, kõlab ju igal eesti matusel. Friedrich Saebelmanni seadete kaudu on tänaseni populaarsed “Kas tunned maad” ja “Mu meelen kuldne kodukotus”. 

Friedrich Saebelmanni tuntuim laul “Kaunimad laulud” on üldlaulupidude kavas olnud alates viiendast üldlaulupeost. See kuulub praegugi kooride repertuaari ja on seltskonnas lauldavaks ühislauluks.

Lõpetas 1871 Valgas Jānis Cimze seminari. Töötas seejärel Peterburis Anna koguduse koolis õpetajana ja astus 1874 Peterburi konservatooriumi, kus õppis ühe aasta klaverit (Carl van Arcki klass). Pöördunud majanduslikel põhjustel tagasi Eestisse, töötas aastast 1880 Paistu kihelkonnakoolis õpetaja ja kösterorganistina. Tal oli suur osa Viljandimaa muusikaelus: esines organisti, pianisti ja tšellistina, andis klaveritunde (õpilane Juhan Aavik), asutas suure meeskoori ja juhatas maakondlikel laulupidudel.