Kuulsad mulgid

Jaan ja Rein Einasto

Astronoom Jaan Einasto ja geoloog Rein Einasto perekonna juured on Mulgimaal Helme kihelkonnas Holdre kandis Egeri talus, kus sündis nende ema. Renoveeritud mulgi taluhäärber on tänaseni suguvõsa kasutuses.

 

Akadeemik Jaan Einasto on sündinud 23. veebruaril 1929 Tartus, eesti astrofüüsik, aastast 1986 Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik. Einasto on põhjalikult uurinud galaktikate ja universumi ehitust, samuti kosmoloogiat. Ta oli üks esimesi astronoome, kes uurides galaktikate kinemaatikat ja selle seoseid teiste galaktikate parameetritega põrkus tumeda aine olemasolu probleemiga. Teda peetakse Universumi kärjetaolise struktuuri avastajaks. CV (esitlus)

2009. aastal nimetati Jaan Einasto 80. sünnipäeva puhul tema järgi päikesesüsteemi väikeplaneet number 11 577. Asteroid Einasto avastati 1944. aastal ja see teeb tiiru Päikese ümber kolme aasta ja kümne kuuga.

Rein Einasto on eesti geoloog. Jaan ja Rein EInasto vanaema (Anna Lammase) kasuema Lilli Suburg oli eesti kirjanik, ajakirjanik, haridustegelane ja naisõiguslane. Tema vana-vanaisa onupoeg Wilhelm Gottfried Eisenschmidt oli Tartu Peetri koguduse õpetaja. Tema vana-vana-vanaonu pojapoeg Aleksander Eisenschmidt oli eesti põllumajandusteadlane.

Oma lapsepõlvekodu Helme kihelkonnas Holdres Egeri talus hoiavad Einastod väga südames. «Kui meie vanaisa 1928. aastal suri, ei suutnud vanaema üksi enam nii suurt talu pidada. Et põlde ja hooneid kuigivõrdki korras hoida, andis ta talu rendile. Vene okupatsiooni algul 1940. aastal võeti aga kodu tervikuna käest ära. Tänu sellele et meie talu nii kiiresti natsionaliseeriti, õnnestus meie perel küüditamisest pääseda. Eesti taasiseseisvumise järel saime kodutalu tagasi,» rääkis Jaan Einasto. Egeri talu on täna suguvõsa järeltulijate omanduses.

Astronoom Jaan Einasto ema Eva Lammas sündis 19. jaanuaril 1907. Tema suguvõsa juured on Mulgimaal.

Eva Lammas-Einasto oli kunsti- ja kirjandushuviline inimene. Raamatus «Tumeda aine lugu» kirjutas Jaan Einasto temast nii: «Ema kõrge, alati sirge kuju seostub tihti sügis- ja talveõhtutega. Ta õpetas mind ujuma, kui olin viie-kuueaastane. Kuna ema oli alati tegev talumajapidamisega, jäi tal suhteliselt vähe aega lapse jaoks. Sellepärast seostuvad minu mänguminutid rohkem vanaema Lilli Suburgi helge kujuga.»

Jaan Einasto on tegelnud kogu elu astronoomiaga. Tema vend Rein Einasto on tegelnud väga pikka aega muuhulgas ka paekivi uurimisega. Õde Tiina oli mitmeid aastaid Vanemuise teatris raamatukoguhoidja. Kersti Einasto-Sumera töötab Tallinna Muusikakeskkooli õppejõuna. Vend Peeter Einasto elab kodutalus Egeril ja tegeleb juba mõnda aega oma suguvõsa ning Egeri talu ajaloo uurimisega.