Kuulsad mulgid

Jaan Riet

Jaan Riet (27.03.1873-28.07.1952) sündis Mulgimaal Halliste kihelkonnas Abja vallas Perakülas. Oli eesti fotokunstnik.

Jaan Riet jäädvustas Viljandi visuaalse ajaloo 19. sajandi lõpust 20. sajandi keskpaigani. Riet oli ennekõike ateljeefotograaf, kuid ta jäädvustas ka arvukalt linna- ja maastikuvaateid, hooneid, samuti päevakajalisi sündmusi.

Riet pildistas peamiselt klaasnegatiividele, samuti tundis ta huvi stereoskoopilisi piltide tegemisest, viimastest eluaastatest on säilinud ka tselluloidnegatiive. 13 registreerimisraamatust selgub, et ajavahemikus 1896–1948 tegi ta 79 386 ülesvõtet.Paraku ei ole keeruliste aegade tõttu kõik säilinud. 1971. aastal andsid Jaan Rieti tütred säilinud kogu (ligikaudu 60 000 negatiivi) nüüdsele Eesti Filmiarhiivile, kus moodustati Rieti isiklik fond. See sisaldab klaasnegatiive, stereoplaate (ligi 700) ja tselluloidnegatiive (Vikipeedia).

1887. aastal läks ta Viljandisse sugulase Henn Rieti veiniärisse tööle, kus tegutses 1894. aastani. Järgides Jakob Hurda üleskutset üldrahvalikult vanavara koguda, saatis Riet aastatel 1890–1897 Jakob Hurdale ja Matthias Johann Eisenile 75 poognat vanasõnu, mõistatusi, kõnekäände ja vanarahva uskumusi.

Rieti piltidele on niisiis 50 aasta jooksul üles võetud Viljandi linna ja maakonna tuntud ühiskonna- ja kultuuritegelasi, põllupidajaid ja kaupmehi, käsitöölisi ja sõjaväelasi. On arvukalt linna- ja maastikuvaateid, fotosid interjööridest ning tegevusest koolis ja haiglas, kauplemisest turul ja palju muud.

On teada, et ateljees teenindasid kliente peamiselt Rieti perekonna naisliikmed: algul naine Marie, hiljem tema õde Anna Kukk ning tütred Hilja ja Elma. Eriti siis, kui Jaan Riet oli ilmasõjas, aga ka hiljem, kui ta võttis enda peale äri juhtimise, välitööd ja stereofotode tegemise.

Üle 50 aasta tegeles Jaan Riet fotograafiaga, jäädvustades Viljandi sündmusi ja inimesi. 1951. aastal tõsteti fotograaf koos perega välja oma majast, mis oli ühtlasi ta fotoateljeeks. Need sündmused mõjusid laastavalt mehe tervisele, 1952. aastal Jaan Riet suri.