VII Mulgi pidu 2023

Seitsmes Mulgi pidu „Midrilinnu pesä“ toimub 10. juunil Mulgi Elamuskeskuses

 

Mulkide aasta suursündmus – järjekorras seitsmes Mulgi pidu „Midrilinnu pesä“ - toob 10. juunil uhiuude Mulgi Elamuskeskusesse kokku tuntud nimed. Peol astuvad üles Mulgimaa raudvara perekond Taulide näol, Eesti lõõtsakuningas Rasmus Kadaja, tõusev noor talent Isabel Palu, kandleõpetaja Heidi Öövel ning mulgi keeles laulmise debüüdi teeb aasta meesartist Stefan. Kontserdi saatebändis mängivad Indrek Mällo, Marvin Mitt, Kristo Joosep, Themuri Sulamanidze.

Terve päeva vältava meeleoluka kogupere sündmuse Mulgi peo kulminatsiooniks on suurejooneline kontsertlavastus, millest võtab osa 1000 esinejat üle kogu Mulgimaa. Nende seas nii lauljad, tantsijaid kui ka rahvamuusikud. Peo külalised saavad muuhulgas kuulda, kuidas kõlab mulgikeelne „Riidaja polka“ Eesti viimase aja tunnustatuima artisti Stefani esituses. Peo lõpetab rahvalik simman, kus esineb legendaarne folkansambel Untsakad, kes üle 30-aastase tegutsemisstaažiga pole puudunud üheltki õigelt rahvamuusikapeolt.

Mulgi peo loovjuhi Priit Oksa sõnul tulevad sel päeval kokku mulgid ja Mulgimaa sõbrad üle ilma. „Mulgi pidu on kultuuripärandi ja uuendamise mootor ning tänavuse kontserdiga  anname pärimuslikule kultuurile selga uue kuue,“ rääkis Oks.

10. juuni avatakse väravad kell 12.00, kui alguse saab Mulgi laat, kus pakutakse vaid kodumaist toodangut, sealjuures on põhirõhk just kohalikul toidul ja käsitööl. Päeva jooksul jagub sisukaid tegevusi kogu perele. Mulgi perepäeval on kohal miniloomaaed, Eesti Piimandusmuuseumi meeskond koos lüpsipingiga ja Mulgimaa parimad toiduvalmistajad, kelle käest saab kaasa hulganisti nippe koduseks hõrgutiste valmistamiseks. Külastajad on oodatud osa võtma erinevatest töötubadest ja tegevustest - neid jätkub tõepoolest igale maitsele. Kaaruspaela kudumine, saunavihtade tegemine, vikatiga niitmine, linakiust kanga kraasimine, kalanaha parkimine, Mulgi memme mängukammer ja loomanahkade ära arvamine - seda kõike saab meeleolukal perepäeval oma käega proovida. Liikumisaastale kohaselt toimub ka mulgi spordiprogramm, kus saab jõudu ja osavust proovile panna rahvamängudes. Õnne saab proovida suures loteriis ning pere pisemate rõõmuks saab end kaunistada näomaalingutega. Ära ei unustata ka kirjanduse- ja kunstisõpru, kellele on mõeldud spetsiaalne kunstiprogramm ning kirjanduspesa koos raamatuesitlustega.

Kell 13.00 algab kultuuripesade programm ehk mulgi kultuuriga saab tutvust teha eriti lähedalt läbi Mulgimaa kollektiivide minikontserdite ja -esinemistega. Mitmeski saab ise kaasa lüüa - õppida selgeks mõni vahva Mulgi tants või nali. Elamuskeskuse alale luuakse mitu väikest ja hubast lava ehk kultuuripesa, kus toimuvadki erinäolised etteasted. Loomulikult asub keskuse territooriumil ka suur toiduala.

Mulgi peo piletid hinnaga 15€ on müügil üle kogu Mulgimaa ning piletimüügikeskkonnas Fienta.

„Midrilinnu pesa“ on Mulgi Elamuskeskuses toimuv esimene suursündmus, mis annab võimaluse tutvuda pikalt planeeritud ja kauaoodatud Mulgi maamärgiga. Mulgi Elamuskeskus on kolme Mulgimaa omavalitsuse ühiselt loodav ja arendatav keskus, mille eesmärgiks on koondada mulgi kultuuri, infot, tooteid, teenuseid ja sündmusi.

Mulgi pidu on sel korral eelnevatest mõnevõrra erinev ning külastajad saavad Mulgi kultuuriga tutvust teha eriti lähedalt. Päeva esimene pool on täidetud minikontserdite ja ülesastumistega kultuuripesades, neist mitmetes on võimalik ka ise kaasa lüüa ja õppida selgeks mõni vahva mulgi tants või nali.

Mulgi peo loovjuht Priit Oks sõnas, et Mulgi pidu on mulgi kultuuripärandi hoidmise ja uuendamise mootor. „Tänavune peo nimi – Midrilinnu pesa – tuleneb samuti Mulgi kultuurist ning midrilind tähendab ime- ja hingelindu, kes on toeks keerulistel aegadel ning kelle peale alati loota võib. Usun, et praegustel aegadel kulub meile kõigile üks midrilind ära,“ selgitab Oks tänavuse peo nime valikut. „Pesa sümboliseerib meie tänavuse peo uuendust, milleks on kultuuripesade programm. Mulgimaa kollektiivide loodud kultuuripesad annavad külastajatele võimaluse ise ninapidi kultuuri loomise juurde tulla ja selles kaasa lüüa. Mulgimaal on palju tõeliselt ägedaid tegijaid ning kultuuripesad annavad võimaluse neid tutvustada laiemale publikule.“

Mulgi peo kulminatsioon suurejoonelise kontsertetendus annab pärimuslikule mulgi kultuurile uue kuue ning laval näeb nii tantsijaid, lauljaid, soliste kui rahvamuusika orkestrit. Kontsertetendus jutustab loo lootusest, armastusest ja toetusest, mida annavad ja vajavad nii meie lähedased pereliikmed, kui ka inimesed, kes elavad meiega ühises kultuuriruumis. Mulgi peo kontsertetenduse tantsujuhid on Valdeko Kalamees ja Ulvi Riitsalu, muusikajuht Liisi Toomsalu, rahvamuusikajuht Thea Leitmaa ning loovjuht Priit Oks.

Lisaks kultuuripesadele jagub peopäeval tegevust nii suurtele kui väikestele. Peoalal toimub traditsiooniline käsitöömeistrite laat, süüa saab head mulgipärast toitu ja kaasa väärt nõuandeid hõrgutiste valmistamiseks. Külastajaid oodatakse osalema töötubades ja mulgilikes mõõduvõtmistes ning pere pisemate rõõmuks on kohal miniloomaaed. Ära ei unustata ka kirjanduse- ja kunstisõpru, kellele on mõeldud kunstiprogramm ning raamatupesa.

Mulgi peo näol on tegemist suurepärase võimalusega olla üks esimestest, kes saab sisse vaadata uhiuude Mulgi Elamuskeskusesse. „Midrilinnu pesa“ on elamuskeskuses toimuv esimene suurem üritus, mis annab esmase tutvustuse pikalt planeeritud ja kauaoodatud Mulgi maamärgiga. Mulgi Elamuskeskus on kolme Mulgimaa omavalitsuse ühiselt loodav ja arendatav keskus, mille eesmärgiks on koondada mulgi kultuuri, infot, tooteid, teenuseid ja sündmusi.

Peo ajakava:
Kell 12.00 avatakse väravad

Kell 13.00 algavad kultuuripesade etteasted

Kell 17.00 Mulgi peo kontsertetendus

Kell 19.00 simman

Mulgi pidu toetavad: Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapital, Maaelu Arengukava LEADER-meede, Mulgi Kultuuri Instituut, Mulgi vald, Viljandi vald, Tõrva vald, Mulgimaa Arenduskoda.

Mulgi peo loovjuht: Priit Oks, tel 5810 0197, priit.oks@gmail.com

Projektijuht: Pille Ilisson, tel 5302 4110, pille@torva.ee

Tantsujuhid: Valdeko Kalamees, valdeko64@gmail.com; Ulvi Riitsalu, ulviriitsalu@gmail.com

Muusikajuht: Liisi Toomsalu, liisitoomsalu@gmail.com

Rahvamuusikajuht: Thea Leitmaa, thea.leitmaa@torva.ee
Mulgi laat: Giia Timpson, tel 5698 1116, ritsukulakeskus@torva.ee
Kommunikatsioon: Marianne Sokk, tel 522 8355, marianne.sokk@torva.ee