Iga kogukonna eesmärk peaks tema sõnul olema säilitada ja tutvustada oma kultuuri ja kombeid. «Kui sellise toetusega saab anda tõuke, et mulkide roll Eesti kultuuriloos püsiks ja ka ettevõtlikkus piirkonnas areneks, siis on see Mulgimaale ainult positiivne,» põhjendas minister toetuse tähtsust.

Mulgid soovivad taotluse kohaselt raha kasutada Mulgi külastuskeskuse projekti ettevalmistamiseks ja projekteerimiseks, et tutvustada piirkonna kultuuripärandit. Külastuskeskus plaanitakse rajada Valgamaale Helme valda Ala külla Sooglemäele, kus on juba olemas kunagine uhke Mulgi suurhäärber.

Mulgi kultuuri instituudi juhataja Kaja Allilender kinnitas Valgamaalasele, et saadud raha läheb kohe käiku. «Praegu valmistame ette projekteerimishanke dokumente, hanke tahame välja kuulutada lähinädalatel.»

Allilenderi sõnul ootavad Sooglemäel ees suured tööd: külastuskeskus peaks hõlmama kokku 14 hoonet ja rajatist. Hoonetest neli vajab kordategemist, uusi hooneid tuleb kolm. Lisaks tuleb kompleksi seitse rajatist, näiteks välilavad, lasteala, parkla.

Järgmine samm pärast projekti valmimist on instituudi juhataja sõnul taotluse esitamine Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmi. «Loodame sealt saada vähemalt 2 miljonit eurot. Kui sealt tuleb positiivne otsus, on tee lahti, et kompleks Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks enam-vähem valmis oleks: vähemalt oleks täies hiilguses häärber ja veel kaks-kolm hoonet.»

Sarnase toetuse sai kevadel ka Võru instituut, kui Arto Aasa allkirjastatud käskkirjaga sai instituut 25 000 eurot, et arendada Vana-Võrumaa piirkonna ettevõtlikkust, suurendada tööhõivet ning säilitada sealse kultuuri omapära. Vana-Võrumaal on näiteks kavas Uma Meki toiduvõrgustiku arendamine, Võru linna loomeettevõtluse keskuse planeerimine, käsitöövaldkonna arendustegevused ja kultuuripärandi mainekujundus.

Allikas: Valgamaalane, Jaan Rapp, tegevtoimetaja