Uudised

Mustla peatänav sai mulgiteemalise hiigelmaali

21. oktoober 2016 kell 13:09

Alates 20. 10. ehib Mustla peatänavat hiiglaslik mulgiteemaline maal.

Ettevõtmise taga seisab Tarvastu muusika- ja kunstikooli õpetaja Kälina Savka, kelle näpunäidete järgi õpilased teose valmis maalisid.

Loob vau-efekti

«Paisjärv püüab alati möödujate pilke, paraku on see viimase aasta jooksul skandaalide keskmesse sattunult väga palju kõneainet pakkunud, sestap mõtlesime selle kuvandi tuua Mustla keskasulasse. Järv on ju ilus ja peaks kindlasti alles jääma,» rääkis Savka.

Järve kaldal on puitskulptuur «Õnnelik Mulgi pere» ja selle pere liikmed otsustati sillal kõndivana panna maali ilmestama. Kälina Savka arvas, et kui läbisõitjad seda maali Mustlas märkavad, võib neil samasugut vaatepilti asulast väljudes silmates tekkida rõõmus äratundmine ja vau-efekt.

Kälina Savka kinnitusel maalisid seda Tarvastu kunstikooli õpilased septembrist alates ning iga Mulgi pere kaheksa liige pildil on eri kunstnike looming.

«Nad maalisid iseseisvalt, mina seisin pintsliga kõrval, suunasin ja aitasin. Poisid on superhead koomiksijoonistajad, aga pelgasid esialgu suurelt maalida. Minu siht oli õpetada neid ka suuri asju maalima – siis on hiljem väikseid töid märksa hõlpsam joonistada,» jutustas Savka.

Lobudik sai kauniks

Ühtlasi said lapsed hea koostöökogemuse, sest iga figuur pidi hästi maali sobituma. Et Mustlas on palju koeri, jäädvustati üks neist täiusliku perekonna liikmena samuti pildile. Kujundid joonistati papile välisfassaadivärvidega, mis püsivad kaua. Pildi ümber tehti puust raam, et teos tuultes laperdama ei pääseks.

Maal seati peatänava ääres seisvale majalobudikule, kus kunagi oli pood. Vallavanem Alar Karu nentis, et sel kombel hoitakse hoone ilus ning rikastatakse miljööväärtuslikku ala.

Varem on olnud kõne all ka lobudiku lammutamine, paraku avaneks siis vaade koledale tagahoovile. «Paisjärv ja Mulgi pere on väga popid – kõik peatuvad ja pildistavad. Elu ei pea olema  hall ja igav. Usun, et see kunstiteos tekitab elevust,» lisas vallavanem.

Samal hoonel on see juba kolmas kunstiteos. Tunamullu tehti päkapikkudega jõulumaa ja aasta tagasi efektne pudulojuste pilt, mille makrofleksiga loodud ruumilisi lambaid käis nii mõnigi laps silitamas ja imetlemas. Kälina Savka ütles, et seekord on nad makorofleksi abiga ruumiliseks muutnud kivid ja puud. Lisaks on puudele kleebitud loodusest leitud oksi, mis sügise edenedes peaksid hakkama ka lehti langetama.

Allikas Sakala