Uudised

Mulgid koguvad kokku Mulgi pudru valmistamise ja söömise lood

31. oktoober 2022 kell 21:08

Mulgi Kultuuri Instituut ja ERMi Heimtali muuseum kutsuvad üles kirja panema oma Mulgi
pudru loo, vastates internetipõhisele küsimustikule siin.

Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg tõi välja, et Mulgi puder on maitsev toit, mida on söönud ilmselt iga Eesti inimene. Viisid, kuidas putru nimetatakse, valmistatakse või mis puhul lauale pannakse, võivad aga olla erinevad ja vajaksid kogumist, talletamist ning tutvustamist laiemalt.
„Mulgi puder koos valmistamisõpetuse ja kombestikuga on osa meie omakultuuri elavast pärimusest, mis on tänapäeva jõudnud läbi mitme põlve,“ lausus Ave Grenberg. Tema sõnul on see üks nähtavam ja igapäevasem side, mis vääriks oma kohta elava kultuurinähtusena UNESCO maailmapärandi nimekirjas.
Heimtali muuseumi asutaja, tekstiilikunstnik Anu Raud tõdes, et Mulgi toit on mulgiks olemise alus. „Toit on elu alus! Mõelda, kui võimsad toidud need on olnud, et üle Eesti laiali
on läinud. Mispärast on nad läinud? Sest see on tasakaalustatud ja mitmekülgne hea toit,“ lausus Anu Raud ja lisas, et eks väliseesti mulgid teevad sama sööki ka oma kodudes.

Küsimustikku saab täita nii internetis kui ka käsitsi Mulgimaa raamatukogudes nii Mulgi, Tõrva kui Viljandi vallas ning Mulgi Kultuuri Instituudis Kulla Leerimajas.

Küsimustikule on oodatud vastama inimesed nii Mulgimaalt kui üle Eesti, samuti Eestist väljaspool elavad inimesed kuni 1.märtsini 2023. Lood korjatakse kokku ning kogutut
esitletakse 2023. aasta Mulgi konverentsil.

Mulgi pudru lugusid korjatakse "Mulgi pärand UNESCOsse" LEADER meetme toel.