Mulgi kirjandus ja muusika

Hella Wuolijoki. Udutagused

Hella Wuolijoki

Udutagused

Ajaraamat, 1994

100 lk

ISBN: 9985823007

Valgemäel valmistatakse pulmade vastu. Kõige noorem Valgemäe tütar, kuldjuukseline, pikkade patsidega Anna läheb mehele.
Uus maja on üleni valgustatud. Aknad ja uksed pärani lahti. Tüdrukud ja talitajad jooksevad edasi-tagasi lauanõude ja pesuvirnadega. Vana maja suurest vanast köögist ja peretoast kostab tume kõnemürin läbi pimeda sügisöö välja vaiksele murule.

Jutustus “Udutagused” põhineb kirjniku lapsepõlvemälestustel.

Raamatu Valgemäe talu ja tema inimeste loomisel terendus autori ette kodune Lupe. Tõreda ja iseka Valgemäe vanaperemehe kujutamisel seisis Wuolijoe silme ees vanaisa Ott, romaani keskse tegelase Leeni loomisel sai eeskujuks sõtse Leena Kokamägi.

On veel teisteski tegelastes ära tuntud Mulgimaal elanud inimeste käitumisjoont ja iseloomutahke. Koolmeister Jüri sarnaneb kirjaniku isaga, agar korpide küpsetaja Marie on pärinud autori ema karakteri, linakaupmees August on saanud jooni autori onult Karlilt, salakütt Turba Enn on visandatud Henn Tõrvandi järgi, oma armastuse reetnud Saarde Antsu kujutamisel olevat lähtutud Tindi perepojast, ehkki selle elus  just säärast lugu polevat ette tulnud.

Aga kirjanduslikud metamorfoosid võivad olla veelgi suuremad: eks vaata koolmeistri poja Jaani kuuest vastu kirjanik ise oma lapsepõlvesilmadega. Muuseas on täiesti tõsieluline Jaani pisuhänna tegemise lugu.