Mulgi kirjandus ja muusika

Käbi Laretei. Seal kodus - siin võõrsil

Käbi Laretei

Seal kodus - siin võõrsil

445 lk

Kupar, 1995

Sisu: 

Peotäis mulda, lapike maad
Heinrich Laretei. Rootsi ei saa jätta tunnustamata faktilist olukorda
Mineviku heli

Taas astub meie ette Käbi Laretei - nimekas pianist ja kirjanik, võluv daam, keda armastatakse, imetletakse ja austatakse. 
Kusagilt kaugelt - läbi lapsepõlve, raudse eesriidega piiratud kodumaa, paguluse... läbi nooruse armastuste ja kunstnikuks pürgimise otsimisvaevade kostuvad helid... 

Heinrich Laretei - Mulgimaalt Õisust pärit poliitik ja mitmekordne minister ja suursaadik..

...See raamat on «korduskontsert» publiku soovil. Kaks varem ilmunud teost, otsekui kaks sonaati - autori vaade iseendasse ja oma lähedastesse läbi pidevalt kulgeva aja, katsumuste ja klaveri kõla, saavad uute kaante vahel põhjendatud järgnevuskoosluses uue elu. Dokumenteeritud reaalsusest painavate unenägudeni, kerges - võiks öelda lausa üleolevast kergusest vaevadeni küündivas - diapasoonis on välisele lihtsusele vaatamata midagi tabamatut, mis paratamatult seostub autori isikuga, tekitab uudishimu ja paneb küsima: Sinu soov - ei, pigem sisemine vajadus - vaadata iseendasse ja oma lähedastesse vähimagi teeskluseta ja ajuti isegi armutu avameelsusega, julgus ennast lugejate ees riidest lahti võtta, millest see tuleneb? On see enesekaitse, rünnak või hoopis midagi muud? 
Agu Sisask