Mulgi muusika

Esimene mulgikeelsete laulude võistlus

2020. aasta kevadel kuulutati välja esimene mulgikeelsete laulude võistlus. 17. oktoobril toimus lõppkontsert Karksi-Nuia kultuurikeskuses. Võistlusele laekus 12 laulu 7 autorilt ja need kõik kanti ka Karksi-Nuias esmakordselt ette. Kuulda sai nii koorilaule, lastelaule, soololaule kui ka üht mulgi romanssi.

Laule hindas viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid Karksi-Nuia muusikakooli direktor Margus Põldsepp, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud Marju Mäger, Karksi-Nuia kultuurikeskuse juhataja Leana Liivson, mulgi keele õpetaja Alli Laande ja Mulgi segakoori dirigent Kristjan Õmblus. Hinnati laule, mitte esitust. Kui kõik 12 laulu olid kuulatud, sai ka publik oma lemmiku valida.

Žürii esindaja Margus Põldsepp ütles pärast kontserti, et žürii töö oli raske, kuna laulud olid väga erinevad ja ühtki kehva laulu võistlusele ei saadetudki. "Minu arust võiks vähemalt pooled nendest lauludest kohe Mulgi peo repertuaari võtta. Mõnele ehk on vaja uus seade teha peo jaoks. Usun, et mõni nendest lugudest saab kindlasti hitiks," lausus Põldsepp. 

Alli Laande lisas, et lisaks Mulgi pidudele on uusi omakeelseid laule väga vaja ka koolidele, lasteaedadele ja Mulgimaa laste folklooripäevadel kasutamiseks. "Laps õpib keelt kõige paremini just läbi laulu ja laulumängu. Ja need laulud aitavad seda kindlasti õpetada," sõnas Laande. 

"Mitu laulu olid Mulgimaa- ja koduteemalised, lauldi mulgi meelest ja keelest. Mina mõtlen, et järgmine kord võiks olla rohkem laule loodusest," arvas Alli Laande. Margus Põldsepp lisas, et traditsioon peab olema elav ja kandev ning tema ootaks edaspidi ka mulgikeelset rokki ja räppi. 

Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg ütles, et instituut jääb võistluse tulemusega väga rahule, sest 12 laulu on esimese korra kohta väga hea saak. Mulgikeelsete laulude konkurssi korraldatakse kindlasti ka edaspidi, kuid võib-olla mitte igal aastal, vaid näiteks üle aasta.

Esimese mulgikeelsete laulude võistluse laulud

Peaauhind, rahva lemmik ja eriauhind parima mitmehäälse laulu eest: "Mes om kodu?"viis Liisi Toomsalu, sõnad Kristi Ilves

II auhind ja eriauhind parima soololaulu eest: "Varakeväde", viis ja sõnad Anu Taul

III-IV auhind: "Kodutii", viis ja sõnad Andrus Rehemaa

III-IV auhind: "Las jääpki nii", viis Tiina Lillepuu, sõnad Kristi Ilves

Eriauhind parima lastelaulu eest: "Kuuli, kuuli!", viis Tiina Lillepuu, sõnad Kristi Ilves

Eriauhind kõige mulgimeelsema laulu eest: "Me kodune Mulgimaa", viis Thea Leitmaa, sõnad Vello Jaska

„Ku miu enämb ei ole“, viis Anu Taul, sõnad Erkki Peetsalu 

"Mu laul", viis Anu Taul, sõnad Erkki Peetsalu

„Vanaemä laul“, viis Isabel Palu, sõnad Helin Vill

„Kärsne mägi“, viis Ermas Hein, sõnad Maie Perve 

„Kärsne valss“, viis Ermas Hein, sõnad Maie Perve

"Luigelend", viis Thea Leitmaa, sõnad Vello Jaska

 

Fotograaf Jaan Pääsukese pilte mulgikeelsete laulude kontserdist vaata siit.